Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>warmińsko-mazurskie>> Bisztynek
Wybierz język/select language: wersja polska Soon!
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Warmińsko-mazurskie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


BISZTYNEK


miasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej, powiat bartoszycki, województwo warmińsko-mazurskie


isztynek (niem. Bischofstein) to malutkie, trochę zapomniane miasteczko na Warmii. Powstało w roku 1346 w miejscu pruskiej osady Stronwangen. W roku 1385 za sprawą biskupa warmińskiego Henryka Sorboma lokowane zostało miasto. Prawa miejskie Bisztynka potwierdził w 1448 roku biskup Franciszek Kuhschmalz.

roku 1466 razem z całą Warmią miasto znalazło się w granicach Polski. Kilkakrotnie było niszczone przez pożary. Bisztynek całkiem nieźle prosperował. Centrum miasta stanowił rynek z gotyckim ratuszem (później przebudowanym w stylu barokowym) i domami podcieniowymi. W 1735 roku Bisztynek zajęły wojska litewskie. Po I rozbiorze Polski znalazł się w zaborze pruskim.

lbrzymie straty przyniosła II wojna światowa, kiedy zniszczona została połowa zabytków. Przez długi czas centrum miasta nie było zagospodarowane. Dziś w Bisztynku warto zobaczyć...


Zabytki:

Fara pw. św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa uważana jest za najważniejszy zabytek Bisztynka. Wzniesiona została w XIV wieku. W czasie mszy konsekracyjnej, podczas podniesienia Hostii spłynąć z niej miały krople krwi. W XVI wieku dobudowana została wieża, a w I połowie XVII stulecia całą świątynię rozbudowano. W roku 1770 kościół strawił pożar. Następnie został odbudowany. Dziś jest to budowla w stylu barokowym. We wnętrzu na uwagę zasługuje m. in. rokokowy ołtarz główny autorstwa Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla.

Brama Lidzbarska wzniesiona została w latach 1481-1547. Niegdyś istniały jeszcze dwie bramy: Jeziorańska i Reszelska. Zbudowano je prawdopodobnie wcześniej niż mury miejskie. Około roku 1780 Brama Lidzbarska została obniżona i przebudowana w stylu barokowym. Nadano jej szczyty, których projektantem był prawdopodobnie Ernest Mazur.


Brama Lidzbarska w Bisztynku.

Brama Lidzbarska w Bisztynku.


isztynek położony jest około 20 km na południe od Bartoszyc, przy drodze nr 57. (2008)


Powiązania:

Warmia i Mazury 2008 - trasa rowerowaTekst:Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia:Tomasz SzwagrzakSerwis tworzony przy wykorzystaniu:

QuantaQuantaGimp

Hosting: Kylos