Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>śląskie>> Chudów
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Śląskie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


Chudów - ruina zamku (częściowo odbudowany)


Współrzędne GPS:

Długość: 18.7724 E

Szerokość: 50.2240 N

Położenie:

wieś , gmina Gierałtowice, powiat gliwicki, województwo śląskie


Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał zamek w Chudowie. Prawdopodobnie obiekt zaczęto wznosić w I połowie XVI wieku z inicjatywy Jana Gierałtowskiego, który zakupił wieś w roku 1537. Uważa się, że wcześniej istniała tu starsza budowla obronna, prawdopodobnie drewniany gródek.

W rękach Gierałtowskich Chudów pozostawał przez ponad 100 lat. W roku 1622 majątek zakupiła hrabina Joanna Prażma, a następnie: Jan Skal z Ligoty Wielkiej, Jerzy von Welczek, Jerzy Franciszek Holly, oraz Jadwiga Salomea baronowa Kotulińska. Poprzez ślub jej córki, majątek przeszedł w ręce hrabiego Wacława Oppersdorfa.


Plan zamku w Chudowie.


W roku 1717 nastąpiła przebudowa zamku, której inicjatorem był Mikołaj von Foglar. Rodzina ta władała Chudowem do roku 1767. Okres ten jest najlepszy w dziejach zamku. Von Foglarowie dbali o budowlę, oraz modernizowali ją. Wnętrza zostały wtedy urządzone z wielkim przepychem.

W latach późniejszych właściciele zmieniali się jak w kalejdoskopie, co nie wpłynęło dobrze na kondycję zamku.

W 1837 Aleksander von Bally dokonał kolejnej przebudowy zamku, mocno go zniekształcając. Stare kamienne mury zastąpione zostały nowymi, wzniesionymi z cegły. W roku 1848 budowla przeszła w ręce znanego śląskiego przemysłowca – Karola Goduli. Następnie należała do Joanny Gryczik von Schomberg Godulla, oraz jej męża - Hansa Ulricha Gotharda von Schaffgotsch.

Kres zamku nastąpił w noc sylwestrową roku 1848, kiedy strawił go pożar.

Warownia popadała w całkowitą niełaskę aż do roku 1995, kiedy powstała fundacja „Zamek Chudów”, która w roku 1999 stała się właścicielem zabytku. Rozpoczęto odbudowę. W roku 2004 zrekonstruowano wieżę, w której umieszczono małe muzeum z eksponatami odnalezionymi podczas prac. Oglądać też można odtworzone wnętrza, oraz pozostałe odkopane relikty murów warowni Do zespołu zabytkowego, oprócz zamku należy również spichlerz z XVIII wieku. Na terenie organizowane są różne imprezy. Obok zbudowana została "Oberża pod Świętym Jerzym", gdzie można coś zjeść.

Pierwotnie zamek był budowlą murowaną, wzniesioną na planie prostokąta o wymiarach zbliżonych do kwadratu o bokach 21 x 24 m. Za budulec posłużyły kamień i cegła. Warownia składała się z dwóch trzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych, krytych dachami dwuspadowymi, oraz od południa - wysokiej, czworobocznej wieży o pięciu kondygnacjach, przykrytej dachem czterospadowym. Tu też mieściło się wejście główne. Na pierwszym piętrze wieży ulokowano pomieszczenie strażnika, a na drugim kaplicę zamkową. W XIX wieku, podczas przebudowy, wzniesiono szóstą kondygnację. Od strony północno-wschodniej znajdowała się przybudówka.

Obronność zamku wzmacniała fosa, przez którą przerzucony był most zwodzony, prowadzący do drugiej kondygnacji wieży.

Ruina zamku w Chudowie z odbudowaną wieżą.

Ruina zamku w Chudowie z odbudowaną wieżą.

Ruina zamku w Chudowie z odbudowaną wieżą.


Wieża od strony dziedzińca.

Wieża od strony dziedzińca.


Odsłonięte mury warowni.

Odsłonięte mury warowni.


Ekspozycje w wieży.

Ekspozycje w wieży.


Widok z okna wieży na teren przyzamkowy.

Widok z okna wieży na teren przyzamkowy.


Najważniejsze pomieszczenie w każdym zamku i nie tylko.

Najważniejsze pomieszczenie w każdym zamku i nie tylko.


Jako, że to GOP, więc z objaśnieniem dojazdu sprawa taka prosta nie jest. Najłatwiej do Chudowa dostać się od skrzyżowania ulic: Gliwickiej, Przeletowej i Oświęcimskiej w Mikołowie. Krzyżują się tu drogi z Mikołowa do Gliwic i z Rudy Śląskiej do Orzesza. Jadąc z Mikołowa w stronę Gliwic, trzeba skręcić w lewo w następną drogę za tym skrzyżowaniem. Potem z odnalezieniem zamku nie powinno być problemu. (2010)


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz też


Hosting: Kylos