Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>mazowieckie>> Ciechanów
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Mazowieckie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


CIECHANÓW-zamek książąt mazowieckich


Współrzędne GPS:

Długość: 20.6187 E

Szerokość: 52.8844 N

Położenie:

miasto powiatowe, siedziba urzędów gmin miejskiej i wiejskiej, województwo mazowieckie


Zamek ten jest niewątpliwie wizytówką miasta i świadectwem tego, co gród Ciechana wniósł w historię naszego kraju. Jest też jednym z lepiej zachowanych polskich zamków gotyckich (tej wielkości). Położony w sąsiedztwie dawnego Zakonu, obrazuje doskonale różnorodność polskiej architektury obronnej od podobnej, krzyżackiej, którą oglądać można jedynie kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Warownia wzniesiona została około roku 1429 (trzydzieści lat wcześniej lokowane było miasto) za sprawą Janusza I Starszego. Inne źródła podają, że powstała już w XIV wieku. Muratorem miał być niejaki Niklos. W roku 1476 zamek strawił pożar. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i podczas odbudowy podwyższone zostały mury i wieże. Prace te miały miejsce w roku 1488. W roku 1526 zamek został nadany królowej Bonie i po r. 1549 i został przebudowany na jej rezydencję. Od końca XVI wieku warownia zaczęła się „sypać”, na co wskazuje już wzmianka z 1580 roku, która opisuje niezbyt dobry stan budowli. W 1646 r. zatrzymała się jeszcze tutaj królowa Maria Ludwika, żona Władysława IV. W 1657 zamek zniszczyli Szwedzi, jednak później jeszcze był częściowo użytkowany jako sąd i archiwum. Pod koniec XVIII wieku rozebrany został przez Prusaków główny budynek mieszkalny. Pozostały same mury obwodowe i wieże.


Plan ruin zamku (źródło: "Zamki w Polsce"-Bohdan Guerquin").

A - dziedziniec,

B - dom mieszkalny,

C - wieża zachodnia,

D - wieża wschodnia,

E - dawna brama,

F - nowa brama (obecna)


Pierwotnie zamek wzniesiony został na planie prostokąta (48x57 m) z dłuższą osią skierowaną z południa na północ. Od północy znajdował się jednotraktowy dom mieszkalny, na południowych narożach osadzone zaś były cylindryczne wieże, których wysokość była taka sama jak murów obwodowych. Z tej strony znajdowała się też główna brama. Najwyższą częścią ówczesnego założenia był wspomniany dom mieszkalny. Mury obwodowe posiadały blankowanie, oraz ganek zachodzący również na dom mieszkalny. Warownia postawiona została na nasypie z gliny i drewna.


Ruiny zamku w II połowie XIX wieku (litografia z Albumu Napoleona Ordy, seria VIII.


W roku 1488 dobudowano trzecią kondygnację domu mieszkalnego, oraz podwyższono wieże o około 4 metry. W XVI wieku za czasów królowej Bony, nastąpiła dalsza przebudowa zamku. Podwyższona została ostatnia kondygnacja domu mieszkalnego, oraz wieże, które doprowadzono do wysokości ponad 20 metrów. Zamurowana została brama południowa i wybita nowa w murze zachodnim. Przed nią wzniesiono przedbramie na planie prostokąta. Wschodnia wieża pełniła funkcję więzienia, zachodnia zaś strażnicy.

Dziś warownię możemy oglądać właśnie w takim stanie. Obiekt udostępniony jest dla zwiedzających. Oglądać można ekspozycje związane z historią warowni, broni palnej, itp. Na zamku odbywają się turnieje rycerskie. Działa przy nim Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej. Zabytek został odnowiony w latach 1974-1985. Jednak podmokły grunt nie służy mu dobrze, mury osiadają i pękają. Powstały różne koncepcje odbudowy zamku, niektóre zupełnie absurdalne. Sprawa nadal nie jest rozwiązana, ale to już materiał na długą i osobną opowieść. Ciekawscy mogą poszukać informacji w internecie, wydawnictwach branżowych, lub lokalnej prasie.


Widok na zamek od południa. Widoczna dawna brama.

Widok na zamek od południa. Widoczna dawna brama.


Tablica informacyjna w murze zamkowym.

Tablica informacyjna w murze zamkowym.


Wieża zachodnia.

Wieża zachodnia.


Obecna brama od zachodu.

Obecna brama od zachodu.


Kolejne spojrzenie od południa.

Kolejne spojrzenie od południa.


Było tu kiedyś blankowanie...

Było tu kiedyś blankowanie...


Na pierwszym planie wieża wschodnia.

Na pierwszym planie wieża wschodnia.


Widok z drogi.

Widok z drogi.


Dawna fosa. W prawym, górnym rogu zdjecia widoczna wieżyczka ciechanowskiego ratusza.

Dawna fosa. W prawym, górnym rogu zdjecia widoczna wieżyczka ciechanowskiego ratusza.


Ciechanów to średniej wielkości miasto powiatowe na północnym Mazowszu, położone około 100 km na północny-zachód od Warszawy. Do zamku trafić dość łatwo. Najpierw dostać się trzeba do centrum, dokładniej mówiąc tam gdzie jest rynek i ratusz. Zamek położony jest tuż za nimi. (2008)


Powiązania:

Warmia i Mazury 2008 - trasa rowerowaTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz teżHosting: Kylos