Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>dolnośląskie>> Gryfów Śląski
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Dolnośląskie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


GRYFÓW ŚLĄSKI


miasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie


Gryfów Śląski to siedmiotysięczne miasto położone nad rzeką Kwisą i Jeziorem Złotnickim na Pogórzu Izerskim. Istnieje tu dość duży przemysł jak na wielkość miasteczka, które jest też ośrodkiem turystycznym.


Rzeka Kwisa i kamienny most.

Rzeka Kwisa i kamienny most.


Gryfów Śląski po raz pierwszy był wzmiankowany w roku 1249 jako osada leżąca nad Kwisą. Prawa miejskie otrzymał z rąk Bolka I Świdnickiego. Do rozwoju miasta przyczyniło się jego położenie na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych: Bolków-Jelenia Góra-Lubań, oraz z Lwówka Śląskiego do Czech. Gryfowa nie ominęły niestety wojny husyckie, które niszczyły go w latach 1427-1431. Mimo tego Gryfów rozwijał się dobrze, bedąc głównym ośrodkiem przemysłu tkackiego dla Pogórza Izerskiego. Świadectwem bogactwa miasta, uzyskanego, dzięki dobrym kontaktom handlowym z wieloma krajami europejskimi, była budowa okazałego ratusza (opis poniżej). Ten dobrobyt przerwał pożar w roku 1783, kiedy spłonęło prawie cale miasto. Ożywienie przyniosło doprowadzenie kolei żelaznej. Do ciekawostek trzeba zaliczyć to, że w roku 1927 Gryfów posiadał najnowszą centralę telefoniczną firmy Siemens, a w latach 1919-1924 istniała nawet lokalna waluta emitowana przez Miejską Kasę Oszczędności.


Widok na miasto z mostu na Kwisie.

Widok na miasto z mostu na Kwisie.


Zabytki:

Ratusz został pierwotnie wzniesiony w stylu renesansowym w roku 1524. Zbudowano też sąsiadujące z nim dwa kramy (solny i mięsny). W XVIII wieku został gruntownie przebudowany w stylu późnego baroku. Wieża ratuszowa z 1632 roku po pożarze w 1929 roku otrzymała nowoczesną nadbudowę z żelbetonu, pierwszą tego typu konstrukcję na Dolnym Śląsku.


Ratusz.

Ratusz.


Ratusz i rynek.

Ratusz i rynek.


Kościół parafialny Św. Jadwigi po raz pierwszy wzmiankowany w roku 1297 nie zachował się do dziś. Istniejący do dziś został zbudowany na początku XVI wieku i odbudowany po pożarze w roku 1603. Jest to murowana, trzynawowa, orientowana świątynia z poligonalnie zamkniętym prezbiterium. Nawa północna posiada sklepienia sieciowe z roku 1512, a nawa główna sklepienia kolebkowe z lunetami z około roku 1600 pokrytym dekoracją sgraffitową, odkrytą w 1928 roku. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z roku 1606 autorstwa Pawła Meynerta z Marienburga, oraz grobowiec ścienny rodziny Schaffgotschów z roku ok. 1585 w kaplicy.


Kościół Św. Jadwigi.

Kościół Św. Jadwigi.


Kościół Św. Jadwigi.

Kościół Św. Jadwigi.


Mury miejskie wzniesione w końcu XV wieku można do dziś oglądać na tylnych parcelach domów.


Na zdjęciu tego dobrze nie widać, ale dolna część żółtego budynku to dawny mur miejski.

Na zdjęciu tego dobrze nie widać, ale dolna część żółtego budynku to dawny mur miejski.


Domy w rynku zwracają szczególną uwagę. Pochodzą głównie z wieku XVI. Zachowały się jeszcze fragmenty podcieni, które pierwotnie obiegały cały rynek.


Domy w rynku.

Domy w rynku.


Domy w rynku.

Domy w rynku.


Stara zabytkowa kamieniczka, nie stojąca tuż przy samym rynku.

Stara zabytkowa kamieniczka, nie stojąca tuż przy samym rynku.


Gryfów Śląski położony jest przy drodze nr 356 z Jeleniej Góry do Zgorzelca. (2006)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz też


Hosting: Kylos