Pozycja: główna>>podróże>>wielkopolskie>> Rogalin
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Dolnośląskie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


ROGALIN-pałac Raczyńskich


wieś, gmina Mosina, powiat poznański, województwo wielkopolskie


W Poznaniu jak i w okolicy miejsc wartych uwagi jest pod dostatkiem. Jednym z nich jest położony niespełna 30 km od stolicy Wielkopolski wspaniały zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie. Sama wieś położona jest na skraju doliny Warty, pięknie zadrzewiona, sama w otoczeniu lasów. W Rogalinie urodził się w roku 1592 Krzysztof Arciszewski, dowódca artylerii konnej i admirał floty holenderskiej. Od drugiej połowy XVIII wieku wieś należała do Kazimierza Raczyńskiego (starosty generalnego Wielkopolski i marszałka koronnego). W 1848 roku znajdował się tu jeden z głównych obozów powstańczych, który operował pomiędzy Stęszewem, a Kórnikiem. Wtedy to po rozbiciu obozu powstańczego (8 maja) Prusacy zdewastowali i ograbili pałac.

Budowę pałacu rozpoczęto około roku 1770 z inicjatywy K. Raczyńskiego. Projekt rezydencji opracował prawdopodobnie I. Graff. Ponadto przy budowie pracowali m.in. architekt włoski Dominik Merlini, oraz Jan Kamsetzer (nadworny budowniczy Stanisława Augusta). Budowa została zakończona dopiero na początku XIX wieku, gdy właścicielem Rogalina był Edward Raczyński.

Podczas II wojny światowej pałac był siedzibą Hitler-Jugend i Gebietsfuhrerschule. Hitlerowcy połaszczyli się niestety na zbiory i wyposażenie pałacu zostało z niego wyniesione. Na szczęście wcześniej znaczna część wyposażenia została zdeponowana przez Rogera Raczyńskiego w warszawskim Muzeum Narodowym.

W roku 1949 w pałacu ulokowano Oddział Muzeum Wielkopolskiego, przemianowanego rok później na Muzeum Narodowe w Poznaniu. W roku 1991 Edward Bernard hr. Raczyński, Prezydent RP na Uchodźstwie, powołał Fundację im.Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przekazał jej prawa własności do całego majątku.

Pałac został zbudowany w stylu rokokowo-klasycystycznym. 17-osiowy środkowy korpus wznosi się na wysokości jednego piętra i posiada dach mansardowy zwieńczony drewnianą figurą rzymskiego tarczownika. Po bokach znajdują się oficyny połączone z głównym budynkiem łukowymi galeriami.

Dziś wnętrza pałacu są dostępne dla zwiedzających. Można podziwiać bogate zbiory i wyposażenie wnętrz. Oglądać można ponad 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Są to płótna takich wybitnych artystów, jak np. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego. W pałacu znajdują się również dzieła takich europejskich artystów jak np.: Fritsa Thaulowa, Alberta Besnarda, Georga Buysse, Luisa Comforta Tiffany`ego. Sporą atrakcją jest parowozownia z kolekcją zabytkowych powozów. Niestety nie było mi dane tego wszystkiego zobaczyć, gdyż byłem w Rogalinie zbyt późno...

Pałac otoczony jest parkiem francuskim z drugiej połowy XVIII wieku. Przedłużeniem tego parku jest park angielski, z którego roztacza się widok na dolinę Warty i Żabińskie Góry. W parku znajdują się unikalne okazy dębów, a wśród nich słynne: Lech, Czech i Rus.


Brama i wjazd do rezydencji.

Brama i wjazd do rezydencji.


Pałac od frontu.

Pałac od frontu..

Pałac od frontu.


Od strony ogrodu.

Od strony ogrodu.

Od strony ogrodu.

Od strony ogrodu.


Widoczny kartusz herbowy, oraz figura rzymskiego tarczownika.

Widoczny kartusz herbowy, oraz figura rzymskiego tarczownika.


Galeria łącząca się z boczną oficyną.

Galeria łącząca się z boczną oficyną.


Rogalin znajduje się w połowie drogi pomiędzy Kórnikiem, a Puszczykowem i Mosiną. Patrząc na mapę, 10 km na północ zaczynają się granice administracyjne Poznania. Zespół pałacowo-parkowy położony jest tuż przy drodze, więc ze znalezieniem nie powinno być problemu. (2007)


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz też


Hosting: Kylos