Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>śląskie>> Rudy
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Śląskie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


RUDY - zespół klasztorno-pałacowy


Współrzędne GPS:

Długość: 18.4483 E

Szerokość: 50.1929 N

Położenie:

wieś, gmina Kuźnia Raciborska, powiat raciborski, województwo śląskie


Rudy należą do ciekawszych miejsc w zachodniej części województwa śląskiego. Główną atrakcją miejscowości jest zespół klasztorno-pałacowy. Niegdyś nieco zapomniany, ale dziś co raz więcej promowany i przywracany do życia.

Cystersi przybyli z Francji do Rud w połowie XIII wieku. W roku 1258 z fundacji Księcia Opolskiego Władysława III wzniesiono tutaj wczesnogotycki murowany kościół. W latach 1680-1790 przebudowano i rozbudowano założenie na styl barokowy. Wzniesiono część klasztorną i pałac opacki w roku 1730.

Cystersi prowadzili na szeroką skalę działalność gospodarczą – od ogrodnictwa, rolnictwa, łowiectwa i bartnictwa (lista jest o wiele dłuższa), po kopalnictwo i hutnictwo stali i szkła. Rudzki ośrodek miał olbrzymi wpływ na rozwój regionu. Ponadto w roku 1744 założono tutaj gimnazjum z konwiktem, oraz studium filozoficzno-teologiczne. Uczyło się tutaj około dwóch tysięcy studentów. Prowadzono także biblioteką, która na początku XIX wieku posiadała około 10 tysięcy książek.

Dekretem króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma III, zniesiono w roku 1810 funkcjonowanie zgromadzeń zakonnych. Majątek przeszedł w ręce księcia raciborskiego, rodu Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst. Obiekt zaczęto przebudowywać na rezydencję magnacką, a ogrody cysterskie przekształcono na park w stylu angielskim.

Sielanka zakończyła się wraz z nadejściem Sowietów w roku 1945, którzy splądrowali i spalili obiekt. Ten cenny zabytek stał zdewastowany, aż do roku 1998 (!). 15 sierpnia 1998 roku dokonano uroczystego aktu przekazania majątku na ręce Ordynariusza Gliwickiego, księdza biskupa Jana Wieczorka.

Obecnie (2009) na terenie zespołu klasztorno-pałacowego prowadzone są prace remontowe. Diecezja Gliwicka planuje utworzyć tutaj sanktuarium Matki Bożej „Pokornej”, a poza tym zagospodarować obiekt na ośrodek edukacyjno-rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla szerokiej grupy osób.

Efekty remontu zabytku są już imponujące. Świeżym blaskiem świeci część murów, a park jest miejscem wypoczynku i spacerów mieszkańców Raciborza, Rybnika i innych okolicznych miast i miejscowości. Rudzki klasztor-pałac miał szczęście, że trafił w ręce dobrego właściciela. Jaki los czeka setki innych, zdewastowanych zabytków na dawnych terenach poniemieckich w Polsce?

Wyremontowane skrzydło pałacu opackiego.

Wyremontowane skrzydło pałacu opackiego.


Po prawej stronie przebudowany pierwotny kościół z XIII wieku, a po lewej - wzniesiona w XVIII wieku część klasztorna.

Po prawej stronie przebudowany pierwotny kościół z XIII wieku, a po lewej - wzniesiona w XVIII wieku część klasztorna.


Kartusz herbowy nad portalem wejściowym do kościoła.

Kartusz herbowy nad portalem wejściowym do kościoła.


Klasztor i pałac.

Klasztor i pałac.


Część zespołu jest nadal w remoncie.

Część zespołu jest nadal w remoncie.


Rudy położone są na skrzyżowaniu dróg z Sośnicowic do Raciborza i z Kuźni Raciborskiej do Rybnika (kilometr od jego granic administracyjnych). Zespół klasztorno-pałacowy jest centralnym miejscem wsi. (2010)


Tekst:Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia:Tomasz Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz też


Hosting: Kylos