Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>warmińsko-mazurskie>> Ryn
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Warmińsko-mazurskie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


Ryn-krzyżacki zamek komturski i prokuratorski.


Współrzędne GPS:

Długość: 21.5450 E

Szerokość: 53.9384 N

Położenie:

miasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej, powiat giżycki, województwo warmińsko-mazurskie


Jeszcze niedawno nieco zapomniany Ryn dziś pęka w szwach od ilości turystów. To małe miasteczko położone w centrum Mazur, pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów, znane jest od lat wśród żeglarzy. Jednak odkąd pamiętam było zawsze jakieś puste i szare w porównaniu do Giżycka, czy Mikołajek. Dziś już sytuacja się diametralnie zmieniła. Miasto jest czyste, a turystów przyciąga gruntownie odnowiony niedawno zamek krzyżacki.

Zamek ryński zaczęto wznosić około roku 1377. Jako lokalizację wybrano wysoki cypel na przesmyku pomiędzy jeziorami. Była to częsta praktyka na tych terenach. Dostęp do warowni utrudniały oblewające wody. Wcześniej znajdował się tu gród Galindów. Ryńskie założenie bronić miało południowo-wschodnich rubieży Prus przed Litwinami. Początkowo zamek należał do komturstwa bałgijskiego (wg innych źródeł: brandenburskiego). W roku 1394 wielki mistrz Konrad Wallenrod (znamy skądś to nazwisko?) utworzył tu komturstwo dla swojego brata Fryderyka, który pełnił w Rynie ten urząd do roku 1396. Warownia straciła na znaczeniu już w 1398 roku, kiedy zawarto pokój z Litwą. Dwa lata później zaczęli rezydować tu urzędnicy o niższej randze prokuratora. Tak krótko trwała historia Rynu jako zamku komturskiego.

Pierwotnie warownia składała się z czteroskrzydłowego budynku głównego, oraz trójskrzydłowego przedzamcza od wchodu. Całość otaczały fosy zasilane wodami jeziora Ołów, z którego również biegł kanał doprowadzający wodę do zamku. Spływała z drugiej strony do jeziora Ryńskiego. Tam zbudowano młyn, prochownię i folusz Zamek pierwotnie posiadał prawdopodobnie wieże narożne, lub szczyty. Rzut budowli miał wymiary około 57 x 44 metry. W zespole mieściły się m. in.: piekarnia, młyny folwark, browar i piwnice.

W latach 1525-1752 zamek stał się siedzibą starostów. Z tego też powodu, w drugiej połowie XVI wieku został wyremontowany i przekształcony. Przebudowano skrzydło północne, oraz wzniesiono zewnętrzną wieżę schodkową. W II połowie XVIII wieku gmach został opuszczony. Od roku 1794 należał do różnych osób prywatnych. W 1853 roku przeszedł w ręce rejencji gąbińskiej, która zmieniła go na więzienie. W roku 1881 warownię strawił pożar. Odbudowa i przebudowa trwała do 1911 roku. Zamek dostał wtedy elementy neogotyckie. W latach 1939-1945 mieściło się tutaj więzienie karne dla polskich robotników przymusowych, a od roku 1942 również obóz dla Norwegów, Czechów, Francuzów i Belgów.

Po wojnie funkcjonowało tu wiele instytucji: Urząd Miasta i Gminy, ośrodek kultury, biblioteka, muzeum i ZGKiM. W roku zamek zakupił biznesmen Andrzej Dowgiałło. Rozpoczęła się na szeroką skalę rekonstrukcja budowli. W dniu 6 sierpnia 2006 roku otworzono tutaj Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe. Zabytek jest w części dostępny za darmo dla turystów. Można wejść na dziedziniec, obejrzeć efekty rekonstrukcji na żywo, jak i zdjęcia z prac remontowych. W zamku działa również hotel i restauracja, odbywają się koncerty. Ogólnie spełnia funkcje komercyjne, ale zwykli turyści nie są stąd przeganiani, a wręcz przeciwnie. Chwała za to wszystko inicjatorom tego przedsięwzięcia.


Zapuszczony zamek w roku 1997.

Zapuszczony zamek w roku 1997.


Tu już rok 2008.

Tu już rok 2008.


Dziedziniec zamkowy nakryty namiotowym dachem.

Dziedziniec zamkowy nakryty namiotowym dachem.


Gotyckie mury i neogotyckie detale.

Gotyckie mury i neogotyckie detale.


Zamek góruje nad miastem.

Zamek góruje nad miastem.


Zabytek jest dziś chętnie odwiedzany przez turystów.

Zabytek jest dziś chętnie odwiedzany przez turystów.


Ktoś nieśmiało wygląda zza krzaczków.

Ktoś nieśmiało wygląda zza krzaczków.


Latem sporo się tu dzieje.

Latem sporo się tu dzieje.


Widok na dziedziniec.

Widok na dziedziniec.


Strona południowa.

Strona południowa.


Elewacja od strony jeziora Ołów.

Elewacja od strony jeziora Ołów.


Wnętrze.

Wnętrze.


Tablica z namiarami na zamek.

Tablica z namiarami na zamek.


Na pierwszym planie nowy ratusz do którego przeniosły się urzędy, a dalej zamek.

Na pierwszym planie nowy ratusz do którego przeniosły się urzędy, a dalej zamek.


Ryn położony jest w połowie drogi pomiędzy Giżyckiem, a Mrągowem. Zamek jest centralnym miejscem miasteczka, góruje nad nim i jest doskonale widoczny z każdego miejsca. (2008)


Powiązania:

Warmia i Mazury 2008 - trasa rowerowaTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz też


Hosting: Kylos