Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>warmińsko-mazurskie>> Węgorzewo
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Warmińsko-mazurskie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


WĘGORZEWO-prokuratorski zamek krzyżacki


Współrzędne GPS:

Długość: 21.7412 E

Szerokość: 54.2106 N

Położenie:

miasto powiatowe, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej, województwo warmińsko-mazurskie


W Węgorzewie większość żeglarzy rozpoczyna, lub kończy swój rejs. Dalej, na północ płynąć się już nie da. Miasto położone jest nad Węgorapą. Rzeka ta wypływa z Jeziora Mamry, a w Węgorzewie tworzy odnogę na której znajduje się port. Nad nią też położony jest zamek krzyżacki – jeden z głównych zabytków miasta.

Niegdyś ziemia ta należała do Galindów. Na początku XIII wieku podbili ją Krzyżacy, którzy w roku 1335 wznieśli nad Węgorapą drewnianą warownię. W 1365 zamek został spalony przez Litwinów. Wkrótce przystąpiono do budowy murowanego, gotyckiego obiektu. Trzy nieregularne skrzydła zamku ustawiono do siebie pod kątem ostrym. Najdłuższe jest dwukondygnacyjne skrzydło północne, ciągnące się dziś od strony ulicy. Wzniesione jest na planie prostokąta, oraz podpiwniczone. Najkrótsze jest skrzydło południowe. Zachodnie zaś przylega do basenu portowego. Mury zamkowe, do wysokości pierwszego piętra, wzniesione są z kamienia i cegły. Wyżej użyto jedynie cegły. W skrzydle północnym znajduje się brama wjazdowa sklepiona kolebkowo. Skrzydło to jest niemal identyczne z częścią zachodnią. Część południowa jest niewielkim, jednopiętrowym i jednotraktowym budynkiem. Mury zamkowe pierwotnie posiadały krenelaż, oraz flankowane były czterema narożnymi, okrągłymi basztami.


Zamek na rycinie z 1886 roku.

Zamek na rycinie z 1886 roku.


Był to zamek prokuratorski, podległy komturii królewieckiej. W latach 70. XV wieku warownia została oddana za długi braciom Hansowi i Anzelmowi von Tattau'om. Zakon miał wtedy spore problemy spowodowane wojną trzynastoletnią, oraz powstaniem antykrzyżackim. Po roku 1525 zamek stał się siedzibą starostów książęcych.

W roku 1571 Węgorzewo (Angerburg), które rozwinęło się przy zamku, otrzymało prawa miejskie. W 1656 roku miasto i zamek zniszczyli Tatarzy. W połowie XVIII wieku warownia została odbudowana w stylu barokowym. Od początku XIX stulecia budowla popadła w ruinę. Następnie przebudowano wnętrza i adaptowano je na sąd i więzienie.

W 1945 roku zamek został spalony. Pozostały jedynie mury. Po wojnie przystąpiono do odbudowy, która trwa nadal. Obiekt nie posiada już dziś gotyckich szczytów, czy narożnych baszt. Od strony dziedzińca, na narożu skrzydeł zachodniego i północnego znajduje się zaś okrągła, mała baszta. Pierwotnie mieściła klatkę schodową.


Wypalony zamek po roku 1945. Fotografia z archiwum WKZ Olsztyn.

Wypalony zamek po roku 1945. Fotografia z archiwum WKZ Olsztyn.


Oprócz zamku, na uwagę w Węgorzewie zasługuje późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat 1605-1611. Reszta zabytkowej zabudowy miasta pochodzi w większości z XIX stulecia. Pełna atrakcji (i to ciekawszych) jest okolica. Część z nich znajdziecie również na tej stronie.


Skrzydło północne z bramą wjazdową.

Skrzydło północne z bramą wjazdową.


Widok na część zachodnią zamku i basen portowy. Na pierwszym planie pozuje mój wierzchowiec, który na własnych kołach tu dojechał.

Widok na część zachodnią zamku i basen portowy. Na pierwszym planie pozuje mój wierzchowiec, który na własnych kołach tu dojechał.


Narożnik północno-zachodni.

Narożnik północno-zachodni.


Widok przez zamkniętą bramę na dziedziniec i fragment skrzydła południowego.

Widok przez zamkniętą bramę na dziedziniec i fragment skrzydła południowego.


Skrzydło zachodnie zamku przylega do basenu portowego.

Skrzydło zachodnie zamku przylega do basenu portowego.


Węgorzewo położone jest na północy Mazur i na północ od kompleksu Jeziora Mamry. To jedyne miasto w tej części regionu. Dalej zaczyna się Rosja. Ze znalezieniem zamku problemu być nie powinno. Znajduje się w centrum Węgorzewa, przy głównej ulicy. (2008)


Powiązania:

Warmia i Mazury 2008 - trasa rowerowaTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz też


Hosting: Kylos