Pozycja: zamki i pałace>>podróże>>mazowieckie>> Wyszogród
English Deutsch
Strony główne działu
Technologia

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!


Opcje:

Mazowieckie na forum - skomentuj

Dodaj zdjęcie obiektu z województwa do albumu


WYSZOGRÓD-miasto i zamek


Położenie:

miasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej, powiat płocki, województwo mazowieckie


Wyszogród kojarzy mi się przede wszystkim z Wisłą i dawnym mostem drewnianym, jaki tu istniał. A było to nie byle co, bo najdłuższa tego typu konstrukcja w Europie mierząca 1285 metrów długości. Wzniesiona została w roku 1944 przez polskich i radzieckich jeńców wojennych. Most był ciągle uszkadzany przez królową polskich rzek nad którą został wzniesiony, a koszty napraw były zbyt duże. W roku 1999 obiekt rozebrano i zbudowano nowy. Zostawiony został tylko mały fragment.


Widok z mostu na miasto.

Widok z mostu na miasto.


Przez miasteczko prowadzi popularna trasa z centrum i południa kraju prowadząca na Mazury. Większość osób Wyszogród omija bez zastanowienia. Należy mu się jednak chwila uwagi, którą poświęcam także tutaj.


Wzgórze zamkowe. Z prawej strony widoczny zachowany fragment mostu drewnianego.

Wzgórze zamkowe. Z prawej strony widoczny zachowany fragment mostu drewnianego.


Stary most, gdy jeszcze istniał w całości.

Stary most, gdy jeszcze istniał w całości.


To jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1065, a prawa miejskie uzyskał w 1398 r. Na początku XIII wieku zbudowany został za sprawą Konrada I zamek drewniany. W XIV wieku prawdopodobnie książęta mazowieccy wznieśli ceglaną warownię, która przetrwała do roku 1798. W II połowie XIX wieku istniała jeszcze ośmioboczna, ceglana wieża zamkowa. Samo miasto rozwijało się dzięki doskonałemu położeniu nad Wisłą. Działał tutaj port i kwitł handel. Upadek nastąpił podczas potopu szwedzkiego i późniejszego wielkiego pożaru miasta.


Wisła. Widok na wschód.

Wisła. Widok na wschód.


W Wyszogrodzie zachował się dawny układ przestrzenny miasta, ratusz, oraz domy w rynku. Cennym zabytkiem jest barokowy kościół Świętej Trójcy z XVIII wieku z dwiema smukłymi wieżami. Po za tym: kościół Matki Boskiej Anielskiej z XV/XVIII wieku, przebudowany w XIX stuleciu na zbór ewangelicki, wzgórze zamkowe, oraz fragment wspomnianego mostu drewnianego. Miasteczko położone jest na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 50 i 62, patrząc na mapie leży pomiędzy Łowiczem, a Płońskiem. Uroku Wyszogrodowi dodaje położenie na wysokiej, nadwiślanej skarpie.


Powiązania:

Warmia i Mazury 2008 - trasa rowerowaTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak, Wiesław Szwagrzak

Dla Ciebie

Zobacz też


Hosting: Kylos